Ráncok megelőzése: Ápolás, táplálás,
UV-védelem

Öregedésgátló tippek, hogy a bőröd tovább maradjon simább Miért öregszik valójában a bőr, és mit tehetsz, hogy késleltesd a ráncok megjelenését? Az UV-védelemtől kezdve a helyes öregedésgátló rutinig eligazítunk a szép bőr felé vezető úton.

Mitől öregszünk?

A génjeinkbe kódolt természetes öregedési folyamatok mellett az életmód is hatással van a ráncok kialakulására. Ha megismered, hogy milyen faktorok befolyásolják az öregedést, könnyebben megelőzheted azokat, és hosszabb ideig megőrizheted bőröd fiatalságát.

Bőröregedés: Mit jelent ez pontosan?

Előbb vagy utóbb mindenki korát elárulja az arca. De az, hogy pontosan mikor jelennek meg az öregedés első tünetei (ráncok, májfoltok, bőrpír), az egyénileg változó, és a génjeink határozzák meg. 

Mi játszódik le a bőrben öregedés közben?

A kor előrehaladtával lelassul a bőr anyagcseréje, véráramlása és sejtosztódása. Ebből kifolyólag egyre kevésbé képes megújulni. Ennek eredményeként megváltozik a szerkezete, amit a ráncok megjelenése jelez: 

Csökken a kollagén és elasztánszálak mennyisége és tömörsége, ezáltal elvékonyodik a bőr, veszít a feszességéből és megereszkedik. 

A test már jóval kevesebb hialuronsavat képes előállítani, a faggyúmirigyek is fele olyan kapacitással működnek, mint korábban. A bőr emiatt veszít vízmegtartó képességéből és kiszárad. 

Vannak olyan tényezők, amelyek felgyorsítják az öregedés folyamatát?

Igen. Szakértői vizsgálatok szerint egy egész sor külső faktor hozzájárulhat a ráncok kialakulásához. Ezek visszaszorításával megelőzhető a ráncok idő előtti megjelenése, és a már kialakult ráncok sem mélyülnek tovább. 
no-szeles-mosoly

Mikor jelennek meg az öregedés első jelei?

A 20-as éveidtől kezdve csökken a bőr nedvességtartalma. 30-on túl megjelennek az első finomabb ráncok a száj és szem, esetleg a szemöldököd körül. 40 éves korban látványosabbá válik a bőr megereszkedése. Környezeti faktorok azonban gyorsíthatnak az öregedés ütemén.

A bőr öregedésést befolyásoló külső tényezők

A rohanó életmód és bizonyos környezeti tényezők oxidatív stresszt okoznak, ami miatt a bőr gyorsabban öregszik. Több szabadgyök keletkezik például a napsugárzás, a légszennyeződés és a dohányzás miatt. Ha pedig ezeknek túl magas a számuk, az visszafordíthatatlanul károsítja a bőr sejtjeit. 

Jó hír, hogy csak rajtad múlik, hogy mennyire teszed ki a bőrödet ezeknek a hatásoknak.

  1. Helyes arcápolási rutinnal megelőzheted a ráncok kialakulását: a hidratáló krémek óvják a bőrt a kiszáradástól, ezáltal ellenállóbakká teszik a környezeti hatásokkal szemben. Bizonyos termékeket antioxidáns tartalmú hatóanyagokkal gazdagítanak, amelyek megkötik a szabadgyököket, ezáltal védik a bőrt az oxidatív stressztől. 
  2. Napvédő krémmel a ráncok ellen: egy UV-szűrős krém elengedhetetlen, ha nem szeretnél leégni és ideje korán ráncokat felfedezni a tükörben. Ősszel és télen, mikor a napsugárzás kevésbé erős, elegendő egyszer bekenni az arcod napvédőt tartalmazó krémmel. Tavasszal és nyáron használj magasabb faktorszámú változatot. És ne felejtsd el a napvédelem egyik legfontosabb mantráját: ahhoz, hogy folyamatos legyen a napvédelem, két óránként be kell kenned a bőröd. 

no-arccal-a-nap-fele-fordul

Ez talán a leghatásosabb módszer a bőröregedés ellen

A napvédő krém használatával nemcsak az UV-sugárzás ellen véded a bőröd, de a ráncok idő előtti megjelenését is megelőzheted. Tipp: léteznek olyan speciális arcápoló termékek, amelyek ezt a védelmet extra hatóanyagokkal kombinálják. Emellett könnyű a textúrájuk, így nem hagynak olajos réteget a bőrön. 
ket-lany-setal-olelkezik
A napsugárzáson kívül ez 4 faktor öregítheti a bőrt:

1. A levegő

A levegőben számos láthatatlan, veszélyes anyag bújik meg. A mindennapok során kipufogó gázokkal, vegyi részecskékkel és kosszal érintkezel, emiatt pedig megemelkedhet a bőrödön a szabadgyökök száma. Éppen ezért az alapos tisztítás nagyon fontos eleme a bőrápoló rutinnak.
no-szendvicset-eszik
A napsugárzáson kívül ez 4 faktor öregítheti a bőrt:

2. Táplálkozás

A kiegyensúlyozott étrend nemcsak az alakodra, a bőrödre is jó hatással van. És hogy mit értünk ez alatt pontosan? Vitaminban, fehérjében és ásványi anyagokban gazdag ételeket eszel, amiket ideális esetben frissen készítesz el, a cukorfogyasztást pedig igyekszel minimális szinten tartani. Egy tény, ami visszatarthat a nassolástól: több kutatás is bizonyította, hogy a túl sok cukor gyorsítja a bőrszövetek öregedését.  
no-vizet-iszik
A napsugárzáson kívül ez 4 faktor öregítheti a bőrt:

3. Folyadékbevitel

Ha szeretnéd kivédeni a ráncok idő előtti megjelenését, figyelj oda, hogy elegendő folyadékot fogyassz. Másfél-két liter naponta segít fenntartani a bőröd megfelelő hidratáltságát. Tipp: igyál több zöld teát, mert gazdag antioxidánsokban, amelyek megkötik a káros szabadgyököket!
no-alvas
A napsugárzáson kívül ez 4 faktor öregítheti a bőrt:

4. Rohanó életmód

Hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy mentális-lelki állapotunk is hatással van a bőrünkre. A túlzott stressz és a kevés alvás szintén növeli a szabadgyökök számát. Jó hír: minél boldogabb vagy, annál boldogabb lesz a bőröd is.

Ráncmegelőzés: Mikor kezdj el öregedésgátló krémet használni?

Az egészséges és táplált bőr tovább megőrzi feszességét és fiatalságát. Fontos, hogy mindig a bőrtípusodnak és korodnak megfelelő ápoló termékeket használj. De mégis mikortól szerezd be az első öregedésgátlódat?

A megfelelő kezelés: minden az időzítésen múlik

A korral járó elvékonyodás és kiszáradás miatt a bőrödnek szüksége van külső segítségre, hogy ellenállóbb maradjon, így a szárazságból eredő finom ráncok is kevésbé lesznek láthatóak.

De mikortól szükséges a kifejezetten öregedésgátló termékek használata?

30 éves korod körül jelennek meg az öregedés első jelei. Ekkortól már ne feledkezz el a nappali és éjszakai krémről, és olyat válassz, ami kifejezetten az érettebb bőrt célzó hatóanyagot tartalmaz, például hialuronsavat, Q10 koenzimet vagy C-vitamint. A két „alapdarab” mellett szemkörnyékápolóval, szérummal és ampulákkal fokozhatod a hatást.

Lehet „túl korán” kezdeni az anti-aging kezeléseket?

Igen. Előfordulhat, hogy egy öregedésgátló krém túlságosan dús a fiatalabb bőrnek, ezáltal eltömíti a pórusokat és verejtékmirigyeket. A 20-es éveidben bőségesen elég, ha a hidratálásra és UV-védelemre fókuszálsz. Emellett pedig rendszeres hámlasztással és a bőrtípusodnak megfelelő arcmaszkkal egészítheted ki a rutinodat. 
no-arckrem-hasznalata

A helyes arcápolás elengedhetetlen a ráncok megelőzéséhez

Fiatalabb korban sem szabad elhanyagolni a bőrápolást, a legfontosabb, hogy védd a napsugárzás ellen, és erősítsd ellenálló képességét. Reggelente használj SPF tartalmú krémet, esténként pedig a bőrtípusodnak megfelelő éjszakai krémet.

Duplázd meg a hatást masszírozással!

Ha alaposan bemasszírozod az ápoló termékeket, a bőröd sokkal több hatóanyagot tud felszívni és hasznosítani. Helyezd a mutató és középső ujjadat az oldalad két oldalára, és simítsd végig az arcodat kifelé, a füled irányába. Ismételd meg tízszer, majd még tízszer erősebb nyomással.

Arcjóga

Vedd fel a harcot a ráncokkal és a petyhüdt bőrrel! Elég, ha minden nap szánsz pár percet az arcodra.

A kedvenc arcápolók a gyönyörű bőrért

Sokat grimaszolsz vagy húzod össze a szemöldöködet? Akkor előbb-utóbb számítanod kell a mimikai ráncok megjelenésére, amiket a nevetés, kacsintás, bandzsítás okoznak. Innen jön a kifejezés, miszerint egy ránc sok mindenről mesélhet.

1. Dinamikus ráncok

A dinamikus ráncok arcmozgás hatására alakulnak ki – ide tartozik például a nevetés és a grimaszolás is.  Az arc izmainak összehúzódásával együtt ugyanis a bőr is összehúzódik, és ha ez sokat ismétlődik, jellegzetes mimikai ráncok jelennek meg. Ezek közül a leggyakoribban: 

  • A szemráncok (ide értve a szarkalábakat) a szemed sarkától indulnak.
  • Ha sokat nevetsz, akkor az orrodon finom vonalak jelenhetnek meg az orrnyereg és orrtő között.
  • A periorális ráncok alatt a felső ajkaknál húzódó vonalakat értjük.
  • A két szemöldök között látható barázdák tipikus mimikai ráncok.
  • A homlokon vízszintesen és függőlegesen is futhatnak dinamikus ráncok. 

2. Statikus ráncok

Ezek a ráncok függetlenek arcmimikától, akkor jelennek meg, ha a bőr veszít a tömörségéből, ezáltal lazább lesz az arc kontúrja. Ezért is nevezik őket gravitációs ráncoknak – általában az öregedés későbbi fázisában, 50 éves kor körül szaporodnak el. A leggyakrabban ezeken a területeken fordulnak elő:

  • Az arctól az alsóállkapocs irányába
  • A szájsarok és az orra között
  • A nyakon vízszintesen húzódva

Ha odafigyelsz arra, hogy a bőröd mindig kellően hidratált legyen, tovább megőrzi majd a rugalmasságát, ezáltal késleltetheted a statikus ráncok kialakulását. 


3. Fotókémiai ráncok

A barázdák túlnyomórészt az arcon, nyakon és kézfejeken jelennek meg, mert leginkább ezek vannak kitéve a napsugárzásnak. Mindenképp óvd őket napvédő krémmel!
no-nevet-mutat-az-ujjaval

Nevető ráncok: az öregedés legszebb jelei

Ha sokat nevetsz, szélesen mosolyogsz, látványos az arcjátékod, azzal nő a mimikai ráncok kialakulásának esélye. De ne izgulj: kísérletekből kiderült, hogy a nevető ráncoktól szimpatikusabb lesz az arcod mások számára.