fiatal nő állt a napon

MI melanin? Mit tesz a bőrödért? | NIVEA

Fedezd fel a melanint, mit tesz a bőrödért, s mi csökkenti a melanintermelést, s hogyan tudod a melanintermelést fokozni.

MI A MELANIN ÉS A MI A MELANIN JELENTÉSE?

A melanin egy komplex anyag, amely a tirozin aminosavból származik. Különböző mennyiségben fordul elő az emberi és állati bőrben, ez adja a szem, a haj és a bőr színét.

Bőrünk színe olyan tényezők alapján változik, mint a véráramlás, a táplálkozás és a melanocitáknak nevezett sejtek által termelt melanin. Bár a melanociták száma hasonló az emberek között, az eltérő Melanin-termelés különböző bőrszínt ad. 

A melanin megvédi a bőrt a naptól, és a fokozott termelés barnasághoz vezet, így segít megvédeni a testet a leégéstől.

A MELANIN TÍPUSAI

A melanociták kétféle látható melanint hoznak létre, amelyek színárnyalatuk és a testen való elhelyezkedésük tekintetében különböznek egymástól:

  1. EuMelanin:
    Ez fekete és barna változatban fordul elő, hozzájárul a bőr, a szem és a haj sötét tónusaihoz. Az EuMelanin határozza meg a hajszínt, a szőke haj a fekete EuMelanin hiányából és a barna EuMelanin kis mennyiségéből adódik.

  2. PheoMelanin:
    A rózsaszínű területek, például az ajkak és a mellbimbók pigmentjéért felelős, a PheoMelanin az EuMelaninnal egyenlő arányban kombinálva dominál a vörös hajú egyéneknél.

A MELANIN KÜLÖNBÖZŐ ÁRNYALATAI A BŐRBEN

A bőr színe a melanoszómákban, a melanocitákban található organellákban termelődő melanin miatt alakul ki. Ezek a sejtek a bőr epidermiszének alsó részén, az úgynevezett bazális rétegben találhatók. Hosszú elágazásaik vannak, amelyek a melanint tartalmazó melanoszómákat egyenletesen elosztják a bőr felső rétegeiben. A bőr színe attól függ, hogy mennyi barna-fekete (EuMelanin) vagy sárga-vörös (PheoMelanin) van benne, valamint attól, hogy hány melanoszóma van a melanocitákban.
Melanintermelés

A MELANINTERMELÉS HELYE

A melanint a melanociták állítják elő, amelyek az epidermisz (a bőr felső rétege) bazális rétegében és a szőrtüszőkben találhatók. A test különböző részein is jelen vannak, pl:

  • A zsírszövet (zsír) ;
  • Szemek írisze
  • Az agy bizonyos területei
  • A mellékvese bizonyos területei, amelyek a vesék tetején találhatók.
  • A belső füled
Miért felelős a melanin?

HOGYAN VÉDI A MELANIN A BŐRT?

Nivea Sun Triple Protection krémet használó nő
  1. Védekezés az UV-sugárzás ellen

    A melanin, főként az Eumelanin, részt vesz a külső bőrrétegben, az úgynevezett epidermiszben található sejtjeid védelmében a káros UV-fénytől, beleértve az UVC, UVB, UVA és kék fényt. Ezt a védelmet az UV-fény elnyelésével éri el, segít megelőzni a bőrsejtek érzékeny DNS-ének károsodását. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez a védelem nem teljes, és a sötét bőrű emberek számára is szükséges a napvédelem.

  2. A bőr természetes védőgátja

    A melanin védelmet nyújt a káros részecskék, az úgynevezett reaktív oxigénfajták (ROS) ellen is. Antioxidánsként működik, semlegesíti a ROS-t, amely akkor keletkezik, amikor az UV-fény károsítja a bőrt. Ha nem lennének ilyen védelmi elemek, mint az antioxidánsok, ezek a ROS-ok stresszhatást okozhatnak, és károsíthatják a sejtjeinket.

    Fontos megjegyezni, hogy ezek a védőhatások elsősorban az eumelaninhoz kapcsolódnak. A világos bőrűeknél termelődő féomelanin sokkal gyengébb védőhatással rendelkezik, és még olyan anyagokat is létrehozhat, amelyek reakcióba léphetnek a DNS-sel és mutációkat okozhatnak. Tehát ne felejtsd el bekenni magad naptejjel, még akkor sem, ha már lebarnultál.
A tények áttekintése

MELANIN

Melanin típusok: 
A melanin a tirozin aminosavból származik és két fő típusa van: EuMelanin (sötétbarna) és PheoMelanin (vörös vagy sárga árnyalatú).

A bőr védelmi mechanizmusa:
A melanin természetes védekezőszerként működik, elnyeli az UV-fényt és segít megelőzni a bőr DNS-ének károsodását, véd az UVC, UVB, UVA és kék fény ellen.

A melaninhiány következményei:
A melanin elégtelen mennyisége bőrbetegségekhez (vitiligo, albinizmus, melaszma), a látásvesztés fokozott kockázatához, napkárosodáshoz és a belső fül hallásproblémáihoz kapcsolódik.

Melaninszintek kiegyensúlyozása:
A melaninszint kiegyensúlyozását segítő módszerek közé tartozik az adaptált napkrémek használata, a hiperpigmentáció kezelése bőrápolási termékekkel, az antioxidánsokban, A-, C- és E-vitaminokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend fenntartása, valamint az olyan kockázatos módszerek elkerülése, mint a szoláriumozás.

A MELANINHIÁNY KÖVETKEZMÉNYEI

A melanin hiánya különböző bőrbetegségekkel és egészségügyi problémákkal jár, többek között:
  1. Vitiligo:
    Ez az állapot a bőr színének elvesztéséhez vezet, ami fehér foltokat eredményez. Akkor fordul elő, amikor az immunrendszer elpusztítja a melanocitákat. Bár a vitiligo bárkit érinthet, általában a sötétebb bőrűeknél jobban észrevehető.

  2. Albinizmus:
    Ritka rendellenesség, amelyet az erőteljes melaninhiány jellemez, s sápadt bőrt, fehér hajat és kék szemet okoz. Az albinizmusban szenvedő embereknél a látásvesztés és a napfénykárosodás kockázata is megnő.

  3. Pigmentvesztés a bőrkárosodást követően:
    Bőrfertőzések, égési sérülések vagy hólyagok esetén a szervezet nehezen tudja pótolni a melanint a sérült területen.

  4. Halláskárosodás:
    A belső fül egy részében található melanin hiánya összefügg a halláskárosodással. Az olyan embereknél, akiknek nincs elegendő melaninjuk, nagyobb a hallásproblémák kockázata.

A melaninszint kiegyensúlyozása

HOGYAN CSÖKKENTHETŐ A TÚLZOTT MELANINTERMELÉS

Bizonyos emberek túlzott a melanintermelés tapasztalhatnak, ezt az állapotot hiperpigmentációnak nevezik. Ez egy jóindulatú jelenség, és a fokozott melanintermeléssel rendelkező emberek bőrén jellemzően sötét foltok alakulnak ki a környező területekhez képest.

A hiperpigmentációra különböző kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Például a legalább 30-as fényvédő faktorú naptej napi alkalmazása csökkentheti az UV-fény bőrre gyakorolt hatását, és segíthet megelőzni a foltok megjelenését.

Ha magas melaninfelesleget tapasztalsz, vagy ha kétségeid vannak a foltok jellegét illetően (szabálytalan foltok, dudoros, színváltoztató foltok), ajánlott felkeresni egy egészségügyi szakembert, aki ellenőrizni tudja, hogy nincs-e szó veszélyesebb állapotról, és aki speciális helyi kezeléseket vagy speciális kezeléseket javasolhat.

MI CSÖKKENTI A MELANINTERMELÉST

Egy ötlépéses bőrápolási rutin, amely segít kiegyensúlyozni a túlzott melanintermelést a bőr felső rétegeiben:

A melaninfelesleggel kapcsolatos problémák, például a hiperpigmentáció vagy az egyenetlen bőrtónus kezelése érdekében fontos, hogy bőrápolási rutinodat ennek megfelelően alakítsd ki.

szőke nő a NIVEA Cellular Luminous630 Anti Dark-Spot arcápoló szérumot használva

1. Bőrtisztítás

Kezdd a bőröd tisztítását a bőrtípusodhoz igazított gyengéd tisztítószerrel, hogy hatékonyan távolítsd el a szennyeződéseket, az olajat és a "piszkot".
Ez megteremti az alapot a célzott hámlasztáshoz, ami elengedhetetlen a sötét foltok és az egyenetlen bőrtónus kezeléséhez. A hámlasztószer beépítése segít az elhalt hámsejtek leválasztásában és a sejtek cserélődésének elősegítésében, és segíthet a sötét foltok megjelenésének fokozatos csökkentésében.

 

2. Szérum

A bőrtisztítást egy hidratáló szérummal folytasd, mint például a NIVEA Cellular Luminous630® pigmentfoltok elleni szérum, amely hialuronsavval és szabadalmaztatott Luminous összetevővel gazdagított, s a meglévő pigmentfoltok kiegyensúlyozásával hat, így halványítja a foltokat és megakadályozza azok megjelenését.

 

3. Hidratálás

Mindenképpen használj hidratáló krémet, például a NIVEA Cellular Luminous630® pigmentfoltok elleni nappali arckrémet, amely mindkét sejtszinten hat, hogy halványítsa a sötét foltokat és megelőzze azok megjelenését, miközben védi a bőrt a nap okozta fényöregedéstől, matt felületet biztosítva.

Az esti rutinhoz alkalmazd a NIVEA Cellular Luminous630® éjszakai arckrémet amely hialuronsavval és szabadalmaztatott Luminous630® összetevővel erősíti a bőrt éjszaka, miközben csökkenti a sötét foltok és a hiperpigmentáció megjelenését, látható eredménnyel a 4. héttől*.

Figyelmeztetés: a LUMINOUS630® tartalmú termékeket naponta legfeljebb 4 alkalommal használd.

*Termékhasználati teszt, 80 nő, 5 hét

4. Szemránckrém

A szemránckrém alkalmazása segíthet csökkenteni a sötét karikák, a puffadtság és a szem körüli finom vonalak megjelenését. Hidratálja az érzékeny bőrt, javítja a bőr textúráját, és segít fenntartani a fiatalos és ragyogó megjelenést.

A NIVEA Cellular Luminous630® szemkörnyékápoló a szabadalmaztatott Luminous630 összetevővel készült, amely segít kiegyensúlyozni a pigmentációs egyenetlenségek megjelenését, és láthatóan csökkenti a szem körüli sötét karikákat.

5. Napi napvédelem

Érdemes megjegyezni, hogy a bőr egészségének és ragyogásának megőrzése érdekében fontos, hogy a nap folyamán gyakran újrakenjük az SPF-védelmet.
A NIVEA SUN Shine Control napozó arckrém FF50 azonnali és hosszan tartó mattító hatásával védi bőrödet a napozás és az egyéb, UV sugárzás okozta arcbőrkárosodások ellen.

Néha a striák melanintúltermeléssel is járhatnak.  Ha a testeden striákat észlelsz, a NIVEA Luminous termékcsaládban a NIVEA Luminous630 Testápoló Olaj-Szérum a bőr tónusának kiegyenlítésére szolgál, az első látható eredmények már 2 hét múlva jelentkeznek.

Ha krémesebb textúrát kedvelsz, használhatod a NIVEA Luminous630 testápoló krémet helyettesítőként, amely 48 órán át tartó hidratálást biztosít, és 4 hét alatt csökkenti a foltok láthatóságát***.

Napi egy használat a célzott területen elegendő. Naponta csak egy LUMINOUS630® tartalmú terméket használj a testeden.
 
*Fogyasztói teszt, 89 résztvevő
**Műszeres teszt, 33 alany
***Fogyasztói teszt, 87 résztvevő

 

LEHETSÉGES-E NÖVELNI VAGY CSÖKKENTENI A MELANINT AZ EGÉSZSÉGES ARCBŐR ÉRDEKÉBEN?

Nem létezik biztonságos módszer a bőr melaninszintjének barnulási céllal történő növelésére. Bizonyos tápanyagok azonban segíthetnek a bőr UV-károsodás elleni védelmében.
fiatal nő Nivea Luminous Anti Spot kézkrémet használ

1. Antioxidánsok

Az antioxidánsok ígéretesnek tűnnek a bőr szabadgyökök elleni védelmében, amelyek az UV-terhelést követően keletkezhetnek. Egyes mikrotápanyagok, valamint az emberek által fogyasztott növényekben található flavonoidok vagy polifenolok erős antioxidánsként működnek, amelyek hasznosak lehetnek a bőr védelmében a külső hatásoktól. A mikrotápanyagok serkenthetik a melanin termelődését is. Némelyikük fokozhatja a melanin termelődését, míg mások segíthetnek csökkenteni azt.

Ha több antioxidánshoz szeretnél jutni, próbálj meg olyan ételeket fogyasztani, mint a sötét leveles zöldek, sötét bogyós gyümölcsök, étcsokoládé és színes zöldségek. A vitamin- és ásványianyag-kiegészítők szedése is hasznos lehet.

 

2. A-vitamin

Az A-vitamin létfontosságú a bőr egészségének megőrzésében, és szerepet játszhat a melanin termelésében. Az A-vitamint a táplálkozásból, különösen a béta-karotin tartalmú zöldségekből, például a sárgarépából, az édesburgonyából, a spenótból és a borsóból nyerheted.

3. E-vitamin

Az E-vitamin létfontosságú a bőr egészségének megőrzéséhez, és antioxidánsként működik, amely segíthet megvédeni a bőrt a nap okozta károsodástól és a gyorsabb öregedéstől. Ez a hatása segíthet a melanin-termelő sejtek védelmében is, és segít fenntartani a bőr melaninszintjét.

Másrészt hiperpigmentáció esetén egyes kutatások szerint a bőrre felvitt E-vitamin csökkentheti a melanintermelést.

Az E-vitamin-bevitel fokozása érdekében szedhetsz étrend-kiegészítőket, vagy több E-vitaminban gazdag élelmiszert, például zöldségeket, gabonaféléket, magvakat és dióféléket építhetsz be az étrendedbe.

4. C-vitamin

Az A- és az E-vitaminhoz hasonlóan a C-vitamin is antioxidánsként működik. Elengedhetetlen az egészséges nyálkahártyák fenntartásához, és némi hatással lehet a melanin termelésre és a bőr védelmére is. 

A C-vitaminban gazdag élelmiszerek, mint a citrusfélék, bogyós gyümölcsök és leveles zöld zöldségek beiktatása az étrendbe jótékony hatással van a bőrre. A bőrön alkalmazva a tirozináz nevű enzim aktivitásának lassításával segíthet a sötét foltok világosításában is. Az emberek gyakran használják a bőrápolásban a sötét foltok csökkentésére, sőt, az ínyen lévő sötét foltok kezelésére is.

 

Javasoljuk azonban, hogy konzultálj kezelőorvosoddal, mielőtt bármilyen kiegészítőt beépítenél a napi étrendedbe.


HOGYAN LEHET BARNULNI A MELANIN NÖVELÉSE NÉLKÜL

Bár nem biztonságos a melanin termelését szolárium használatával növelni, az önbarnító termékeknek köszönhetően anélkül is barnábbá teheted bőrödet, hogy káros UV-sugaraknak tennéd ki magad. A nap nélküli barnítók nem növelik a bőröd melaninszintjét, és nem nyújtanak UV-védelmet, de pigmentált hatást hagynak a bőrödön. 

Ezt a pigmentet melanoidinnak nevezik, amely néhány napig tarthat, majd elhalványul, ahogy a bőröd új sejteket termel.

ÖSSZEGZÉS

 A melanin adja a bőr színét, és természetes védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen. A melanin felesleges mennyisége azonban, amelyet gyakran olyan tényezők okoznak, mint a napozás és a hormonális ingadozások, hiperpigmentáció és sötét foltok kialakulásához vezethet. Ezek sötétedésének megelőzése és a bőrkárosodás kockázatának csökkentése érdekében ajánlott magas fényvédő faktorú fényvédő krémek használata.
Ezért nagyon fontos a bőrápolási rutin testre szabása tisztítással, célzott szérumokkal és fényvédelemmel ellátott hidratáló krémekkel.

Emellett az antioxidánsok és az A-, C- és E-vitaminok beépítése az étrendbe támogatja a bőr működését és védelmét. Érdemes elkerülni az olyan káros szokásokat is, mint a szoláriumozás. Ehelyett használjon önbarnító termékeket, amelyek segíthetnek és elérhetik a ragyogó arcszínt anélkül, hogy a bőrt kitennék az UV-sugaraknak.

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

HOGYAN JÁRUL HOZZÁ A MELANIN A BŐR KÜLÖNBÖZŐ ÁRNYALATAIHOZ?

A melanociták, a melanin termeléséért felelős sejtek a felhám alsó részén, az úgynevezett bazális rétegben gyűlnek össze. A melanoszómákban található melanin ezután a bőr felszínére vándorol. A bőr színe a melanin típusától (barna-fekete az euMelanin és sárga-vörös a pheoMelanin esetében), mennyiségétől, valamint a melanoszómák eloszlásától függ a bőr felszíni sejtjeiben.

VANNAK OLYAN SPECIÁLIS NIVEA TERMÉKEK, AMELYEK SEGÍTHETNEK A MELANINNAL KAPCSOLATOS PROBLÉMÁK, PÉLDÁUL A HIPERPIGMENTÁCIÓ CSÖKKENTÉSÉBEN?

Igen, a NIVEA Luminous termékcsaládot használhatja a melaninfelesleggel összefüggő sötét foltok halványítására vagy a striák megjelenésének javítására. A NIVEA Luminous630 Testápoló Olaj-Szérum és a NIVEA Luminous630 testápoló krém használható erre a célra, hogy egyenletesebb bőrszínt érjen el.

MELYEK AZOK A CIKKBEN EMLÍTETT KULCSFONTOSSÁGÚ TÁPANYAGOK VAGY VITAMINOK, AMELYEK TERMÉSZETES MÓDON BEFOLYÁSOLHATJÁK A MELANIN TERMELŐDÉSÉT?

Antioxidánsok, A-vitamin, E-vitamin és C-vitamin, mint olyan tápanyagok, amelyek pozitívan vagy negatívan befolyásolhatják a melanin termelődését. Ezekhez kiegyensúlyozott étrenddel vagy étrend-kiegészítőkkel lehet hozzájutni.

MI A MELANIN SZEREPE A REAKTÍV OXIGÉNFAJOK (ROS) ELLENI VÉDELEMBEN?

A melanin antioxidánsként működik, és védi a bőrsejteket az UV-fény által generált káros molekuláktól, az úgynevezett reaktív oxigénfajoktól (ROS). Ez a védelem segít megelőzni az oxidatív stresszt, amely jelentős károkat okozhat a sejtekben.

HOGYAN BEFOLYÁSOLHATJÁK A MELANINSZINTET KÖRNYEZETI TÉNYEZŐK VAGY ÉLETMÓDBELI DÖNTÉSEK?

Bizonyos életmódbeli tényezők, mint például a napozás és az általános egészségi állapot, befolyásolhatják a melaninszintet és a bőr megjelenését.