nő miliával

Mi a milium?

A milium eltávolítása és minden, amit a miliumról tudnod kell

Mi a milium?

A milia, vagy milium apró fehér dudorok a bőrfelszín közelében. Nagyon gyakoriak a csecsemőknél (néha tejfoltoknak is nevezik őket), de bárki elkaphatja őket az élet bármely szakaszában. Bárhol megtalálhatók a testen, de gyakran a szem, az orr, az arc és a homlok körül csoportosulnak.
 
Nézzük meg közelebbről, mi okozza a miliumot az arcon, hogyan lehet eltávolítani a miliumszemcséket, és miért jönnek elő ezek a kis fehér dudorok.


Mi a milium az arcon?

A milium egy kicsit rejtélyes jelenség - valójában nem sokat tudunk ezekről a kis tejfehér foltokról. Azt azonban tudjuk, hogy nem veszélyesek, és általában maguktól elmúlnak. Az emberek gyakran az arcon veszik észre őket, ahol csoportokban alakulhatnak ki, de nem szokatlan, hogy a szem körül, a szemhéjon, vagy a nyakon és a kezeken is találunk egyet-egyet. Különösen a szem alatti táskákon vagy azok körül, illetve az arcon lévő sötétebb foltokon észlelhetsz miliumszemcséket.
miliát kezelő nő

Ezek az apró ciszták keratinnal - a bőrben, a hajban és a körmökben található fehérjével - vannak tele, amikor ezek az elhalt bőrcsomók ahelyett, hogy eltűnnének, inkább összegömbölyödnek, majd a bőr felszíne alatt apró dudorokat alkotnak. És ezek valóban aprók, általában nem nagyobbak 1-2 milliméternél. 
 
 Bár még nem tudunk mindent ezeknek a fehér dudoroknak az okairól, vannak súlyosbító tényezők. a milium néha a napozással vagy az ismételt szteroidkrém-használattal hozható összefüggésbe, de genetikai okok is vannak, vagyis egyes emberek hajlamosabbak rá, mint mások. De minden bőrtípust - száraz, kombinált, érzékeny vagy zsíros - és minden korosztályt érinthetnek, a bababőrtől az idősebb bőrig.

Ezek a kis fehér pattanások jóindulatúak és felületesek, de ha zavarnak, érdemes eltávolítani őket. Fedezd fel, milyen óvintézkedésekkel korlátozhatod megjelenésüket, és hogyan távolíthatod el őket szükség esetén.

Mi a különbség a fehér mitesszer és a milium között?

A milium és a fehér mitesszerek (vagy zárt comedók) szemcséi mikrociszták. Ezeket a bőr vékony rétege alatt felhalmozódó anyag okozza, amely felemelkedett, színtelen pattanásokat képez. 
 
A milium és a fehér mitesszerek összetétele azonban különbözik. A zárt comedót a faggyú, a bőrben lévő olaj felhalmozódása okozza, néha baktériumok kíséretében. Elfertőződhet, és vörös pattanássá alakulhat.


Hogyan jelennek meg a miliumszemcsék?

A miliumszemcsék oka még mindig nem tisztázott. Megjelenésüket a szőrtüszők elzáródása okozza a bőr pórusai alatt. Az elzáródás lehet az elhalt sejtek rossz eltávolításának, vagy a bőrt lecsupaszító agresszív külső tényezőknek az eredménye. 
 
A miliumszemcsék genetikai eredetűek is lehetnek. De mindenesetre a miliumot valószínűleg súlyosbítják azok a tényezők, amelyek destabilizálják a bőrt és megzavarják a sejtek megújulását. 
 
Íme néhány súlyosbító tényező, amelyek valószínűbbé tehetik a milium megjelenését:
 

  • UV-sugárzás
  • Dohány és alkohol
  • Higiéniai termékek túlzott használata
  • Okkluszív, agresszív vagy nem megfelelő kozmetikai termékek
  • Ismételt dörzsölő tisztálkodó mozdulatok
  • Sérülés: seb, égés, sebészeti vagy esztétikai beavatkozás
  • Bizonyos bőrbetegségek, például dermatózisok.
Nő tisztító arcát
Szőke nő nevet

Megelőzhető-e a szemcsés milium megjelenése?

Nem lehet teljesen megakadályozni a milium megjelenését. De néhány óvintézkedés és egy jó bőrápolási rutin segíthet korlátozni a milium előfordulását. 
 
A megelőző intézkedések a bőr általános megjelenésének is kedvezhetnek, és lassíthatják a mitesszerek megjelenését, fokozhatják az arcbőr ragyogását, s segíthetnek megelőzni a bőr korai öregedését.

  • Válassz nem komedogén kozmetikumokat, amelyeknek összetevői nem tömítik el a bőr pórusait.
     
  • Válassz gyengéd tisztítószereket, amelyek tiszteletben tartják bőrtípusod.
     
  • Ne terheld túl bőröd túl gazdag összetevőjű vagy túl sokat fedő termékekkel. Hacsak bőrtípusod nem követeli meg, válassz all-in-one, nem zsíros(ító) összetevőjű termékeket.
     
  • Használj olyan alapozót, amely megfelel a bőrtípusodnak, és nem túl nehéz a bőröd számára.
     
  • Alakíts ki egy egyszerű, de rendszeres bőrápolási rutint, ami elősegíti az elhalt hámsejtek eltávolítását: Minden este tisztítítsd meg az arcod, reggel pedig gyengéden tisztítsd át. Hetente egyszer végezz hámlasztást, hogy az fokozza az elhalt hámsejtek eltávolítását.
     
  • Kerüld a dörzsölő és lecsupaszító hatású műveleteket vagy termékeket. Válassz ki egy gyengéd bőrhámlasztót, s egyben korlátozd a hámlasztás gyakoriságát. Kerüld a hámlasztást és a lézert, amíg a milium el nem tűnik. A bőrt lágy felitatással szárítsd dörzsölés helyett.
     
  • Hidratáld és tápláld bőröd, hogy elősegítsd a sejtek megújulását. Reggel és este vigyél fel hidratáló krémet az arcodra. Válassz tápláló készítményt a száraz bőrre, vagy valami nyugtatót az érzékeny bőrre.
     
  • Biztosíts a szemkörnyéknek különleges ápolást. E sérülékeny terület támogatása érdekében válassz megfelelő, nem túl gazdag kezelést.
     
  • Védekezz az UV-sugarak ellen. Kerüld a szoláriumot, viselj kalapot a napon, korlátozd a napozás idejét, és mindig használj naptejet, még télen is.
     
  • Az életmódbeli tényezők is szerepet játszanak: aludj eleget, korlátozd a stresszt, végezz rendszeres testmozgást, kerüld az alkoholt és a dohányt, a felesleges zsírt és cukrot amennyire csak lehet.

Nő miliával az arcán

A milium eltávolítása

Elméletileg nem szükséges eltávolítani a miliumszemcséket. Természetes módon, beavatkozás nélkül, néhány hét... vagy néhány hónap alatt eltűnnek.
 
Azokat, akiket zavarnak a miliumszemcsék a szem alatti táskákon, vagy ha az arcon egy csomó miliumszemcse van, fel lehet keresni egy bőrgyógyászt, hogy eltüntesse őket. 
 
A milium kiterjedésétől függően a bőrápoló szakember professzionális hámlasztókezelést ajánlhat, vagy tisztíthatja a bőrt: egy apró bemetszést ejtenek egy speciális tűvel, majd kiveszik a miliumszemcséket.

Lehetséges a milium eltávolítása házilag?

Nem! Gyengéd bőrradírokkal segíthetjük eltüntetésüket, de vigyázzunk, hogy túl heves súrolással vagy a bőrradír gyakori használatával (heti egy-két alkalom általában elegendő) ne csupaszítsuk le a bőrt túlságosan.
 
Fedezd fel a NIVEA Derma Skin Clear tisztító hatású bőrradírt, amely niacinamiddal és szalicilsavval gazdagítva hámlasztja az elhalt hámsejteket, anélkül, hogy kiszárítaná a bőrt.
 
Határozottan nem ajánlott otthon, szakember közreműködése nélkül megpróbálni a miliumszemcsék eltávolítását. A miliumszemcsék kiszedése és összenyomása ritkán jár sikerrel, és a sérült bőr elfertőződhet, ami aztán hegeket hagyhat maga után. Jobb, ha türelmesek vagyunk, vagy felkeresünk egy bőrgyógyászt a megfelelő kezelés kiválasztásához.

Nő nevetve
Nő hámlasztó

Több ezer kezelés

Válassz bőrbarát, gyengéd tisztítószereket. Fedezd fel a NIVEA arctisztítószerek választékát, a megbízható és hatékony arctisztításért - gyengéd összetevőkkel rendelkeznek, amelyek ápolják és hidratáltan tartják bőröd.
 
A bőrradír használata is fontos, de ne súrold túl erősen az adott termékkel, és korlátozd a használatát heti egy-két alkalomra. A bőr hidratáltságának fenntartása segít fenntartani a természetes pH-egyensúlyát is, és nagyobb esélyt ad a bőr egészségének megőrzésére.