Hogyan gondoskodjunk belülről az egészséges arcbőrről

Hogyan gondoskodjunk belülről az egészséges arcbőrről

Bőrünk kinézete és minősége nem csak a kozmetikai termékeken múlik, hanem azon is, hogy belülről hogyan ápoljuk. Mit tehetsz azért, hogy bőröd életkortól függetlenül ragyogó és feszes maradjon?

Miért nem elegendő az ápoló kozmetikum ?

Észrevetted például, hogy amikor több csokoládét eszel, esetleg stresszes vagy, pattanások jelennek meg az arcodon? Vagy, hogy elég, ha néhány napig lazítasz az ivóvízfogyasztáson, és a bőröd máris kiszárad és elfárad? Minden mindennel összefügg. Nem csak kívülről, hanem belülről is gondoskodnod kell a tested egészségéről.

 

Sokan összevásárolunk mindenféle ápoló krémet és szérumot, aztán meglepődünk, hogy nem úgy működnek, ahogy elképzeltük. De hogyan működhetnének a kozmetikumok, ha a bőrünk kívülről ugyan a lehető legjobb ápolást kapja, de belülről elhanyagoljuk? Az út a szép bőrhöz az átfogó ápoláson keresztül vezet. Ez alapvetően a következőket tartalmazza:

  • Elegendő folyadék fogyasztás: Napi 2-3 liter. Pontosan ennyit kell innunk, hogy szervezetünk kellően hidratált legyen. A nyári napokon ennek a mennyiségnek körülbelül 0,5-1 literrel kell növekednie. A helyes folyadékfogyasztás nemcsak a ráncok nélküli bőr frissességét segíti elő, hanem csökkenti a fáradtságot, segít, ha fáj a fejed és javítja a koncentrációt is.
  • Napi 7-8 óra alvás: Alvás közben szervezetünknek van ideje regenerálódni, ami nagyon fontos mind a testi, mind a lelki egészség szempontjából. A szobában, ahol alszol, 18-20 °C legyen, és ne felejtsd el kiszellőztetni lefekvés előtt. Már lefekvés előtt 4 órával kerüld a nehéz (sült és édes) ételeket, valamint a zöld teát és a kávét.
  • A stressz csökkentése és a relaxáció művészete: A stressz amellett, hogy megzavarja az anyagcserét, ami rossz alváshoz és emésztési zavarokhoz vezet, a bőrre is hatással van. Stressz során a bőrünk hajlamos kipirosodni és könnyen kialakulnak a pattanások is.
Elegendő folyadék fogyasztás

És ami a legfontosabb: A szép és ragyogó bőr alapja a kiegyensúlyozott étrend, amely elegendő tápanyagot és vitamint tartalmaz, amire szervezetünknek szüksége van.

Milyen vitaminokra van szüksége az arcbőrünknek?

13 alapvető vitamintípus létezik. Mindegyik nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, de ha a bőrről van szó, különös hangsúlyt kell fektetnünk a megfelelő mennyiségű A-, C-, E- és B-vitaminra.
A-vitamin

A-vitamin

Segít helyreállítani a bőrsejteket, segít eltávolítani az elhalt hámsejteket és gyulladáscsökkentő hatása van. Így már talán sejted, hogy az A-vitamin tulajdonságainak köszönhetően remek segítőtárs a pattanások elleni küzdelemben. Az A-vitamin hiánya viszont öregségi foltok kialakulásában, hámló bőrben és nagyobb aknés és ekcémás hajlamban nyilvánulhat meg. Az A-vitamin nagyobb mértékben megtalálható a tejtermékekben, a sárgarépában, a petrezselyemben, a spenótban, de a sárgabarackban is. Az A-vitamin zsírban oldódik, felszívódását elősegítheti, ha egy A-vitaminban gazdag ételhez néhány csepp olívaolajat is hozzáadunk.

B-vitaminok

B-vitaminok

Fáradt és irritált a bőröd? Lehet, hogy hiányoznak a vitaminok a „B-komplexként” ismert csoportból. A B12-vitamin segít egységesíteni a bőrtónust, a B3-vitamin friss megjelenést kölcsönöz a bőrnek, a B5-vitamin pedig elősegíti a sebek gyorsabb gyógyulását és segít csökkenteni a pattanásokat. A B-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, a tejtermékek, a baromfihús és a leveles zöldségek.

C-vitamin

C-vitamin

Eltünteti a pigmentfoltokat és egységessé teszi a bőr tónusát. Ezenkívül lassítja a bőr öregedési folyamatát és láthatóan csökkenti a ráncokat. Tehát ideális választás mindenkinek, aki kortól függetlenül fiatalos bőrre vágyik. A C-vitamin hiánya fokozott fogszuvasodásban, fáradtságban, gyomorpanaszokban és zúzódások megjelenésében is megnyilvánul. A C-vitamin leginkább citrusfélékben, homoktövisben és csipkebogyóban található. 

Nem csak élelmiszer formájában, hanem bőrápolókkal is adhatsz vitaminokat a bőrödnek. Az Energy micellás víz amellett, hogy egyetlen húzással eltávolítja a sminket és az egyéb szennyeződéseket a bőrről, C- és B3-vitamint is tartalmaz, így revitalizálja és energiával tölti fel a bőrt. 

E-vitamin

E-vitamin

Ha a bőr hidratálásáról és regenerációjáról van szó, előtérbe kerül az E-vitamin. Erős antioxidáns, amely behatol a bőr egyes rétegeibe, és intenzíven regenerálja és hidratálja azt. Az E-vitamin legjobb forrásai a diófélék, a búzacsíra, a tej és a növényi olajok.

Mely élelmiszereket részesítsük előnyben, és melyeket jobb elkerülni?

Bőröd egészségét az allergiás reakciót kiváltó élelmiszerek kerülésével is elősegítheted. A bőrirritáció és a bőrkiütés ugyanis fokozott bőrérzékenységet okozhat.

Tudtad, hogy az emberek 60%-a valamilyen ételallergiában szenved? Ne tévesszen meg, ez nem ételintolerancia, az rosszabb következményekkel jár. Az ételallergia leggyakrabban a test vörös foltjaiban, kéz- és szemviszketésben, bőrkiütésben, valamint hasmenésben, hasi görcsökben nyilvánul meg.

A leggyakoribb allergének a következők:

  • Tej
  • Tojás
  • Csokoládé
  • Rákfélék
  • Hal
  • Búza
  • Paradicsom
  • Eper
Mely élelmiszereket részesítsük előnybe, és melyeket jobb elkerülni

Nemcsak az ápoló termékek kiválasztásakor kell figyelembe venni a bőrünket, hanem az étlap összeállításánál is. Tükrözze a bőr aktuális igényeit. Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha a bőröd száraz, iktass be több zsírt az étrendedbe: például avokádót, dióféléket, növényi szűz olajokat, halat. A zsíros bőrnek pedig a lehető legtermészetesebb módon elkészített ételekre van szüksége, tehát nem sültekre, zsíros vagy extra édes élelmiszerekre. Ha pedig érzékeny a bőröd, hűtsd le tejtermékek, gyümölcsök és zöldségek segítségével, és ne vidd túlzásba a sót.

bőr